2012. május 25., péntek

Tudorok

Véleményem szerint a legjobban sikerült történelmi sorozat. Négy évaddal rendelkezik és nem várható folytatás, ugyanis a negyedik évaddal végleg lezárták a történetet.


VIII Henry, angol uralkodó idejében járunk és nem sokkal trónra lépésétől kezdve egészen haláláig nyomon követhetjük az életéhez kapcsolódó fontosabb eseményeket.
Az ő uralkodása alatt váltak el az angolok véglegesen a katolikus egyháztól és uralkodása ideje alatt született meg az anglikán egyház, melynek ő maga lett a feje.
Henry, feleségek terén sem szégyenkezhetett, összesen hat felesége volt és ebből kettőt kivégeztetett, mikor "megunta" őket.
Első feleségétől ( Cathreen of Aragon) nem el vált, hanem érvénytelenítette házasságát, arra hivatkozván, hogy a nő nem tud neki fiút szülni. Az első évad szinte csak erről a válóperről szól.
Az igazság viszont az, hogy a király azért akart annyira válni mert szemet vetett egy nemes ember lányára Anne Bolyen-re, aki teljesen megbabonázta és őt akarta feleségül venni.
Miután elvált első feleségétől, elvette Anne-t aki ugyan szült a királynak egy kislányt ( aki majd a későbbiekben az angolok leghíresebb uralkodónője lesz), de nem tudta értékelni és elege lett abból, hogy Anne folyamatosan elvetél. Közben ismét feltűnik egy Henry számára vonzó nő és hamar ráun Anne-re. A későbbiekben hűtlenség vádjával a hóhér fejszéje alá küldi a Boleyn lányt vagyis a királynőt.
A király harmadjára is megházasodik és a harmadik feleség már szül neki fiút, ám belehal a szülésbe.
Henrynek még három felesége lesz ezután de már egyik sem szül neki gyereket és egyet közülük ismét kivégeztet.
Közben persze a király udvarában a nemes és méltóságos urak között intrikák, cselszövések, politikai harcok folynak és mindenki kezét lábát meg egymás nyakát töri, hogy az önző, kapzsi király kegyeiben maradhasson.
Henry két leány gyermekkel rendelkezik és bár ő ennek már nem lehet tanúja, de mindkét lány jelentős uralkodói lesznek az országának a későbbiekben. Első lánya, Mary, aki Cathereen of Aragontól született nem sokkal apja halála után kerül trónra és a Bloody Mary néven lesz ismert. Mary után Henry második lánya lesz az uralkodó, aki még mostoha nővérét is túlszárnyalja, ő I. Elisabeth néven lesz ismert, aki Anglia legjelentősebb uralkodónőjévé válik. Henrynek ugyan született fia, aki eredetileg örökölte volna a trónt, de nagyon fiatalon, gyermekként meghal.


A sorozat hol nagyon pörgős és izgalmas, hol lassú és vontatott, így engem első nézésre sokáig csak untatott, de második neki ugrásra már sokkal inkább lekötött és alig két hét leforgása alatt végig néztem. Sok benne a politizálás, a túlságosan hosszúra nyújtott monológok, vontatottabb jelentek, viszont a képi világa lenyűgözően gyönyörű. Sok szép ruha, táj, építmény és ugye mivel királyi udvarról van szó a fényűzés is igencsak mutatós, így az unalmasabb jeleneteknél lehet megint kicsit nézelődni. Rengeteg az erotikus jelenet és mindezek mellett elég szókimondó, nem finomkodnak...ahhoz képest, hogy angolokról van szó nincs finomkodás, takargatás. A király szinte már néha barbár jellegű viselkedést tanusít, dühöng mint egy megvadult állat, de meg kell hagyni...nagyon jól áll neki.
És tetszett az a felfogás, hogy hiába volt itt valaki gazdag, hatalmas és befolyásos...ha a királynak nem tetszett mehetett a hóhérhoz egy fejjel megrövidíttetni magát. Sokszor gondolhatja a sorozat nézése közben azt az ember, hogy inkább lenne földönfutó vagy vidéki paraszt, minthogy folyamatosan rettegjen az udvarban...a király borzasztó szeszélyes, nem kímél senkit, nem érdekli sem a befolyás sem a hatalom, ha valaki nem értett vele egyet valamiben elbúcsúzhatott az életétől.
Jonathan Rhys-Meyers nagyon jól alakítja az önimádó, de keménykezű királyt, Golden Globera is jelölték VIII Henry szerepének eljátszásáért.
Natalie Dormer, aki Anne Boleynt játsza is nagyon jó színésznő, jól játszott ő is.

A történet vége nagyon meghatóra sikeredett, teljes mértékben le lett zárva és bár nem láthatjuk, ahogyan meghal a király, a szimbolikusan megjelenő kaszás, aki démoni lován a király felé vágtat, elég egyértelmű utalás arra, hogy a király is követi a fél udvartartását (akiket ő végeztetett ki) a túlvilágra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése